Dünyanın En Korkunç 7 Müzesi

Dünyanın En Korkunç 7 Müzesi Çocukken ailenizin sizi sürükleyerek götürdüğü aptal bir müzede sıkıntıdan bayıldığınız günleri hatırlar mısınız? Neyse, daha kötü olabilirdi. Çok daha kötü.

Çünkü bazı müzeler, sizde hayat boyu iz bırakacak travmalara sebep olabilir.

7- El Museo De Las Momias (Mumya Müzesi)


Yer: Guanajuato, MeksikaEl Museo müzesi aslında LANET OLSUN BU NE? Müzesi.Neden… Böyle bir şey sergilersin?

Buranın mumyalarla dolu bir müze olduğu iddiası, mekanın yaşattığı anlatılmaz terörün yanına bile yaklaşamaz. Şöyle diyelim: Antik Roma’da ve üniversitelerdeki kardeşlik kulüplerine kabul törenlerinde “ceza koşusu” adı altında acımasız ve aşağılayıcı bir tören vardır. Bu cezada kişi çırılçıplak soyundurulmak suretiyle korku vadisinde koşturulur. Guanajuato’daki Mumya Müzesi de bunun gibi.

Tek fark, burada izleyenler çıplak ve ölü.


                                                                           

Guanajuato’daki mumyalar, 1833 yılında Guanajuato’da yaşanan bir kolera salgınından beri doğal halleriyle korunuyorlar. Temelde tavan aydınlatmalı kocaman ve açık bir mezar niteliği taşıdığından müzenin hukuki ve ahlaki durumu, Meksika dışında, pek çok yerde tartışılınmaya devam ediyor.  
 
Sergilenen mumyalardan çoğu, öldüklerinde, yüklenen mezar vergisinin altından kalkamamış kişilerin aileleri. Eğer vergileri karşılayamazsan, bil bakalım ne olur?

Sergilenmeye gönderilirsin.

Bu arada, bebeklerden bahsetmiş miydik?


 
"Bizimle oynamaya gel…"


 
"...sonsuza kadar..."


 
"...ve ebediyen..."

Çürüyen ölülerin festivalinden söz etmişken…

6- Catacombe dei Cappuccini (Capuchin Yer altı Mezarlığı)

Yer: Palermo, SicilyaCatacombe dei Cappuccini: Capuchin Yer altı mezarlığı, Palermo, Sicilya. İnsan kütüphane olarak tasvir ediliyor. Bu mezarlık, eşsiz bir tarihi kayıt niteliğinde, söz konusu dönemin modası ve korku eşiğiniz olunca.


 
1599’da, burada yaşayan keşişler ölüyü ve duruma göre, birbirlerini mumyalamak için yeni bir teknik buldular. Bunun üzerine zengin yerliler bir heykelmişçesine bu yer altı mezarlığına defnedilmek üzere sıraya girdiler.

Galileo kadar yaşlı olanlar veya 2. Dünya Savaşı’nda cehennemin dibine kadar bombalananlar dışında, bu mezarlığın yerlileri hala oldukça diriler…  

Ve büyük bir hevesle ‘Diriliş’i beklerken hala oldukça şık.


 
"KARTPOSTAL ALIINNN!"


MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Türkiye'de sizce gazeteciler özgür mü?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!