Sanal Seks Gerçek Mi Oluyor?

Sanal Seks Gerçek Mi Oluyor? Sanal alemde dokunmak artık mümkün! Nasıl mı? Üste giyilebilen yeni bir robotik alet sayesinde.

"iFeel-IM"  (I Feel Therefore I Am, Hissediyorum Öyleyse Varım'ın kısaltması) adlı cihaz Japon bilim insanları tarafından geliştirildi. Cihaz giyen kişilerdeki kalp atışlarını, sarılma ve heyecanla oluşan hisleri taklit edebiliyor ve kişide fiziksel temas hissi yaratıyor.

Cihaz, Fransa'da düzenlenen bir teknoloji konferansında tanıtıldı. Japonya'daki Toyohashi Teknoloji Üniversitesi'nden profesör Dimitri Tsetserukou, geliştirdiği iFeel-IM cihazının siber uzayın sanal dünyasına insan dokunuşunu eklemek üzere nasıl tasarlandığını anlattı.Tsetserukou, "SMS, e-posta, Twitter, 3 boyutlu dünyalarla bilgisayar aracılığıyla iletişime doyduk, ama insanlar arasında duygusal bir bağlantı sağlanamadı. Ben derinlikli bir tecrübe yaratmak istedim" diyor.

Beş yıllık araştırmanın ürünü olan cihaz, sensörlerin, motorların, vibratörlerin ve hoparlörlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Yazılım Tokyo Üniversitesi'nden Alena Neviarouskaya tarafından yazılı metne yerleştirilen duygusal mesajlarınkodlanmasıyla geliştirilmiş.

Cihaz; neşe, korku, merak, suçluluk ve öfke dahil dokuz duyguyu yüzde 90 doğruluk payıyla ayırt edebilme özelliğine sahip. Ayrıca kullanıcıdaki sıcaklığı artırarak sarılma gibi fiziksel duyguların aktarımını da sağlıyor.Teknoloji, uzmanların cinsel arzu için bir mekanizma ekleyebilmesine izin vermemiş olsa da, uzmanlar bundan şikayetçi değil. Zira cihazın duygusal odağından sapmasını istemiyorlar.

James Cameron'ın rekortmen filmi Avatar'ı hatırlatan yeni cihaz, üç boyutlu ortam Second Life üzerine gerçekleştirilen konferansta denendi.

MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Türkiye'de sizce gazeteciler özgür mü?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!