Kas İnşası İçin En iyi Tekrar Aralığı

Kas İnşası İçin En iyi Tekrar Aralığı Şimdiye kadar ne okuduysanız veya cevrenizden kas gelişimi için gerekli olan en iyi tekrar sayılarıyla ilgili duydugunuz bilgileri bir kenara bırakın.

Düşük tekrarlardan oluşmuş bir antrenman şekli, şüphesiz kas gelişimi için en etkili sistem olup, büyük bir fayda sağlayacaktır. Spor salonunda yaptığınız her set için 5-7 tekrar aralığını denemelisiniz. Yani 5 tekrarı nizami bir şekilde çıkarabileceğiniz, ama 7 tekrardan fazlasını çıkaramayacağınız şekilde bir ağırlığı seçmelisiniz. Peki, şimdi 5-7 tekrar aralığının özelliği ne diye soruyorsunuz?

1. Her set 20-30 saniye arası sürmeli


Kas kütlesi kazanmayı maksimize etmek gerilim (şiddet) ve harcanılan efora bağlıdır. Düşük tekrar uygulamak antrenmanınızın kısa sürmesini sağlayarak size zihinsel odaklanma ve çalışma için %100 imkan saglar. %100 güçle çalışmak kas gelişimi için çok önemlidir ve kısa süreli periyotlarda bu seviye eforu devam ettirmek cok daha kolaydır.

2. Kasın uyarılmasının maksimum seviyeye çıkarılması


Vücudumuz 2 çeşit kas liflerinden oluşmaktadır; hızlı ve yavaş seğiren kas lifleri. Yavaş seğiren kas lifleri büyük güç patlamaları oluşturamazlar ve uzun süren aktivitelerde bu lifler kullanılır.

Yavaş seğiren kas lifleri dayanıklılık çalışmasına karşı yüksek bir toleransa sahiptir, ama ileri derecede kas gelişimi için yüksek potansiyel oluşturmazlar. Diğer taraftan, hızlı seğiren kas lifleri gerçek bir güç patlaması yaşatır ve kısa süren periyotlarda patlama hareketlerinde
kullanılır. Hızlı seğiren kas lifleri cok büyük miktarlarda mitokondri içerir(kas hücresinin içinde enerjinin üretildigi bir bölge) ve hem hacim hem güç artırma konusunda en yüksek potansiyele ve etkiye sahiptir...5-7 tekrar aralığını kullanarak kas gelişimi için adeta cevap niteliginde olan bu aralık, kas liflerinin tamamının uyarılmasında cok etkili bir aralıktır.


MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Hiç Penis Büyütücü Kullandınız Mı?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!