Erkekler Dikkat! Kelliğe Çare Bulundu

Erkekler Dikkat! Kelliğe Çare Bulundu 20'li yaşlarında ki bir erkeğin aslında saçlarının dökülmeye başladığını ve 30-35'e kadar iyi koruyabilirse sonra kelleşmeyeceğini biliyor muydunuz? Ya da kadınların bir erkeğin karşısına geçtiklerinde neden saçlarıyla oynadıklarını?

Erkek adam için saç çok önemli bir hadise. Öyle de olmalı. Dünya üzerindeki birçok araştırma da kelleşen erkeklerin seksilikte saçlı erkekleri geçemediğini kanıtlıyor.

Bende bu saç dosyasının bu kadar mühim bir konu olduğunu, etrafımda alnı açılan ve havalimanına dönen bir sürü erkek görünce konuya bir gözatılması gerektiğini düşündüm. Bunun içinde Türkiye'de daha jöle kavramı bile hayatlarına girmemişken erkeklerin hafif hafif seyrelen saçlarına kocakarı ilaçları uyguladıkları dönemlerde kurulan, çok köklü ve uzman bir kurum herkes tarafından tek gösteriliyordu.

Vakit kaybetmeden bir röportaj ayarlayıp uzay üssüvari bu kuruma gitmek için yola koyuldum.16 yıllık tecrübesi ve 10 binden fazla başarılı operasyon geçmişiyle, saç nakli ve estetikte Türkiye'de ve dünyada çığır açan Transmed Saç ve Kozmetik Cerrahi Kliniği sahibi DR. Melike Külahçı'yla erkek adamın saç konusundaki tüm problemlerini öğrenmek için biraraya geldim.Saç nakli neydi? Erkek adamın saçları neden dökülürdü, maliyetler neydi gibi konuları ofisteki tüm arkadaşlarım sormuştu bile ama yetmezdi. Çünkü saç erkek adamın en önemli aksesuarıydı. Ve çok önemliydi!
 
20-25 yaşları arasındaki bir erkeğin aslında saçlarının dökülmeye başladığını ve 30-35'e kadar iyi koruyabilirse sonra kelleşmeyeceğini biliyor muydunuz? Ya da kadınların bir erkeğin karşısına geçtiklerinde neden saçlarıyla oynadıklarını? Yada jölenin saçlarınıza aslında o kadarda zarar vermediğini?

İşte erkek adamın saç gerçekleri


Transmed hakkında biraz bizi bilgilendirebilir misiniz?Transmed 1996 yılında kuruldu. Tıbbi uzmanlığımız estetik plastik cerrahi konusudur. Daha niş bir bölüm olan saç nakli girişimlerine henüz o yıllarda ülkemizde bununla ilgili bir çalışma olmadığı için bu konuya ağırlık vermeye başladık. Geçen 16 yılda halkımızında deyişiyle "saç ekimi" girişimlerini Türkiye'nin en moda operasyonlarından biri haline getirdik. Bilimselliğinde tek başına yetmeyeceğini düşünerekten tüm araştırmalarımızı ve uyguladığımız tedavi yöntemlerini gündelik yaşama uygun hale getirdik.

1996 yılından beri 8 bilimsel ödül kazandık. Araştırma geliştirme çalışmalarımız kapsamında ise şu an Alman hükümeti tarafından da destekleniyoruz.

Peki Türkiye'den size böyle bir destek gelmiyor mu? Neden Alman hükümeti?

Avrupa Birliği çerçevesinde Alman hükümetinin Türkiye'yle bilimsel işbirliği yapmak isteği vardı. Son zamanlarda ise bu olay çok ivme kazandı. Biz bilimsel projemizi sunduğumuzda Alman hükümeti buna sıcak baktı. Aynı zamanda Tübitak'ın da bu konuda seçici kurum olduğunu gördük. İkisi biraraya gelince böyle bir proje için çok uygun oldu.

Çok temel bir soru olacak belki ama bir erkek saçlarının döküldüğünü nasıl anlar?

Sabah uyandınız lavaboda dökülenleri gördünüz, "Eyvah! saçım döküldü" demeyin. Saçın dökülmesinin büyük bir bölümü yenilenme dökülmesidir. Saçlarımızın ömrü vardır, 3 yılda dökülür onların yerine ise yenileri çıkar. Bu saç dökülmesi değildir, saç yenilenmesidir. Saç sıklığınız ne kadar fazlaysa günü birlikte saçların dökülme sayıları o oranda fazladır.

İnce telli ve seyrek bir saçınız var ve dökülüyorsa orda bir problem var demektir. Tek tek sakın bana toplayıp getirmeyin. (Gülüşmeler)

Hergün dökülen saç sayısını toplamak yerine başınıza bakın. Dökülenden çok başınızdaki saça bakın. Baştaki saçı kuvvetli bir ışık altında inceleyin. Eğer cilt ciddi anlamda o bölgede gözükmeye başlamışsa koşarak doktora gelin. Geldiğiniz zamanda elimizde bir büyütücüyle saçlarınızı sayalım ve dökülme sayılarını tam çıkardıktan sonra teşhisi koyalım. Verici alanlar ve diğer alanlar ölçüldükten
sonra donör alanı %50'nin altına düşmüşse problem var demektir. Donör alanı miktarının %50'sinin altına düşmüşse o zaman doktor size ilaç ve bakım tavsiye edecektir.

Saçlarım dökülecek mi?


Erkeklerin saçı neden dökülür?

Andro genetik nedenlerden dolayı saç dökülmesi gerçekleşir. Benim babamın saçları var, o zaman bende saçlı olacağım, ya da saçları babamın döküldü bende kesin kel olacağım gibi düşünceler kesinlikle yanlıştır. Genetik geçiş birebir değildir, sürprizlere her zaman açıktır. Dolayısıyla yalnızca babanıza bakarak saçlarınızın dökülüp dökülmeyeceğini anlayamayız.

İsterlerse de "benim saçlarım genetik olarak ilerde dökülecek mi?" diye genetik testi için gelebilirler. 22-25 yaşlarında bunu bilmenin çok büyük bir önemi vardır. 30'dan sonra gelmelerinin pekte bir anlamı kalmaz. Çünkü saç zaten dökülmeye başlar.

Bu testlerin peki doğruluk payı nedir?

Genetik testler bize %80 doğruyu söylüyor.


MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Hiç Penis Büyütücü Kullandınız Mı?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!