İdrar Yolu Enfeksiyonundan Kurtulmanın Yolları

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Kurtulmanın Yolları İdrar yolu enfeksiyonları özellikle ileri yaşlarda giderek artan önemli bir sağlık sorunu haline gelmektedir.  Peki bu sorunun üstesinden nasıl gelirsiniz?


Her beş kadından biri hayatının herhangi bir döneminde idrar yolu enfeksiyonuna yakalanır. Bu kadınların dörtte biri 18 ay içinde yeni bir idrar yolu enfeksiyonu atağı geçirir.  Ayrıca 65 yaşı geçmiş erkeklerin yaklaşık %10’unda da idrarda bakteri görülmektedir. İleri yaşla ve eşlik eden sağlık sorunlarıyla birlikte idrar yolu enfeksiyonlarının riski artmaktadır.  

İdrar yolu enfeksiyonlarının birçoğuna bağırsak florasından kaynaklanan ve lenfatik yolla idrar yoluna geçen patojenler neden olmaktadır.  Ayrıca bakterilerin bir kısmı hematojen –kan- yolu ile ve ya kadınlarda sık görülen üretral yolla (mesaneden idrarı dışarı ileten tüp) bulaşabilirler. Dışkı ile  bulaşma da sık görülmektedir.   

İdrar yolu enfeksiyonları genel olarak iki bölüme ayrılırlar.  Böbreklerin ve böbrekler ile mesane arasındaki bağlantıyı sağlayan üreterin enfeksiyonları üst; mesane ve mesanenin dışa açımını sağlayan üretranın enfeksiyonu ise alt idrar yolu enfeksiyonları olarak adlandırılır.  Alt idrar yollarının enfeksiyonu daha sık görülür.

Alt idrar yolu enfeksiyonları


Eğer tek şikayet idrar yaparken yanma hissi ise muhtemelen sorun ürethranın enfeksiyonudur.  Buna “üretrit” adı verilir. Başta bel soğukluğu olmak üzere genelde cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalar bu tablodan sorumludur.  Cerrahi girişimler, sonda takılması, kullanılan vajinal krem, kayganlaştırıcı gibi maddelere karşı gelişen alerjik durumlar üretrite neden olabilir.


MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Hiç Penis Büyütücü Kullandınız Mı?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!