Dünyanın En Garip 5 Hastalığı

Dünyanın En Garip 5 Hastalığı Dünyanın en garip hastalıkları sizi oldukça şaşırtacak. Duygusal çöküntü ölüme neden olur mu?, Ateşte yanıyor musunuz?...


Medyanın kesin olarak gösterdiği birşey vardır: o da biz insanların gariplikleri istediği. Bazen bu gariplikler hayal edebileceğinizin de ötesinde olabilir. Çok az görülen çılgın hastalıklar gibi. Birçok acı çeken kişi için, bazı hastalıklar, ne kadar çılgın olsa da gerçektir. Ve aynı oranda korkutucudur.

En garip hastalıklar


1)Polyglandular (birçok beze ait) Addison hastalığı

Hastalık türü: Hormonsal hastalık

Garip çünkü: Duygusal çöküntüden dolayı bir anda ölüme neden olabilir.

Tedavisi: Yok, ama ilaçla idare edilebilir hale gelir.

Şubat 2008'de medya İngiltere’de Polyglandular Addison hastalığına sahip altı kişiden biri olan Prestwich’ten 10 yaşındaki Jennifer Lloyd’un hikayesini yayınladı. Addison hastalığı bir hormonsal hastalık olup adını hastalığı 1855'te ilk açıklayan Dr. Thomas Addison’dan almıştır. Polyglandular Addison hastalığında, hastalıktan etkilenen insanın stres karşısında adrenalin üretmesini engellemektedir. Adrenalin savaş veya kaç hormonu olup, vücudu aksiyona hazırlar. Adrenalin olmayınca, vücut strese karşı koyamaz ve kendini kapatır. Jennifer gibi hastalar yakın ilgi ve steriodal medikaller normal hayatı yaşamasını sağlamaktadır. ‘Köpeği yürüyüşe çıkarmak gibi çok basit bir şey bile endişe yaratabilir’ demişti Jenifer’in annesi BBC’ye. Jennifer’in durumunda film izlemek, spor yapmak, dans etmek onu heyecanlandırabileceği için katı bir gözlem gerektirmektedir.

2)Refleks Sempatik sinir beslenme yetersizliği

Hastalık türü: Sinir bozukluğu

Garip çünkü: Sanki ateşte yanıyormuş gibi bir acı veriyor

Tedavi: Karışık, hastalık bazen yok oluyor ama genelde tedavi semptomları azaltıyor.

Uyanık olduğunuz her dakika her gün bacağınızda yakıcı bir ağrı hissedin. Kolunuz ateşteymiş gibi hissedin, sanki ateşi ellemişsiniz gibi kolunuzun kabardığını ve terlediğinizi düşünün. Bu saydıklarım Refleks Sempatik sinir beslenme yetersizliğinin sadece birkaç semptomu. Hastalığın, kan dolaşımını ve derinin görünüşünü düzenleyen sempatik sinir sisteminin normal olmayan zincir etkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bazılarında bu rahatsızlık kendiliğinden yok olsa da, çoğunda acıları azaltabilmek için uzun bir ilaç tedavisi gerekmektedir. Hatta bazı hastalar için acı o kadar dayanılmaz hale gelir ki, çok pahalı terapiler uygulanır. Bu terapiler ketamine coma'nın altında vücudun acı bağlantılarını kesmektedir. 2003'te Dr. Robert Schwartzman, 14 yaşındaki Lindsay Wurtenberg’a Ketamin koma terapisi uyguladı ve başarılı oldular. Dr. Schwartzman Lindsay’in durumu için ‘daha kötü bir acı düşünemiyorum’ dedi. Muhtemelen çok haklı da.

3)Trimethylaminuria

Hastalık türü: Metabolik bozulma

Garip çünkü: Hastaların çürürmüş balık gibi kokmasına neden oluyor

Tedavi: Yok, limitli tedavi seçeneği

Trimethylaminuria aynı zamanda kötü kokan balık sendromu olarak da bilinir. Metabolik bozulmanın, trimethylamine’nin (TMA) vücutta oluşmasına izin vermek yerine, onu parçalamasıdır. Böylece TMA nefesten, terden, idrardan çıkmaktadır, ve çürümüş balık gibi kokmaktadır.

Bu insanlar için çok fazla duş almak, parfüm sürmek işe yaramamaktadır, koku kalır hatta tüm odayı da kokutabilir. Bu durum hem sosyal hem psikolojik olarak yıkıcıdır. İnsanlar bu durumun komik olduğunu düşünürler, ama hastalığı olan kişi için hiç de komik değildir. ‘Bu sendrom kişinin kişisel ve sosyal hayatından iş ve kariyer hayatına kadar her şeyi etkileyebilir.’ :Robert L. Smith (Imperial College School of Medicine – London’da moleküler bilimci)

Bu hastalık için bir tedavi yoktur. Hastalar TMA’ya dönüşebilecek yiyecekleri yemekten kaçınabilirler. Bu yiyecekler: Yumurta, baklagiller, amino asit içeren etler ve balıklardır.


MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Hiç Penis Büyütücü Kullandınız Mı?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!