Anadol'a Aşık Tadilatçılar

Anadol'a Aşık Tadilatçılar

Discovery Channel’ın popüler dizisi Tamirat Tadilat'tan (Wheeler Dealers) Mike Brewer'la AskMen Türkiye için özel bir söyleşi yaptık.


Türkiye'de de eski bir Anadol alıp tamir yapmak istediklerini açıklayan Mike Brewer 2. el oto tüyolarından, hayalindeki arabaya kadar birçok konu hakkında konuştuk.

Wheeler Dealer projesi nasıl başladı ?      


Wheeler Dealer projesi yıllar önce başladı. Aslında tam olarak 10 yıl önceydi. O dönemde ben bir başka kanalda bir başka program hazırlıyordum ve Discovery Channel benim eski arabaları alıp, onları onardıktan ve yeniledikten sonra iyi bir karla satmak konusunda çok başarılı olacağımı düşündü. Programın amacı insanlara bunu kendilerinin de başarabileceğini, bu işi yapabilmek için ille de en iyi ekipmanlara ihtiyaç olmadığını, sadece istekli ve azimli olmanın ve bu işi nasıl yapabileceğinizi bilmenin yeterli olduğunu göstermekti. Bu sayede herkes hem keyifli bir tamirat ve tadilat işlemi yapabilecek, hem de bunun sonucunda para kazanabileceğini görmüş olacaktı.  

Wheeler Dealer projesinde bir bütçe sınırı var mı?

Evet. Bütçe sınırını serinin ilk sezonunda açıkladık. 1000 Pound veya 1000 Euro olarak başladık ve serinin ikinci kısmında bunu 2000’e yükselttik. Böylece her sezon, bütçe limitimizi 1000 Pound daha arttırdık. Fakat altıncı ve yedinci sezona geldiğimizde artık daha egzotik arabaları onarmak istediğimizi fark ettik. Böylece bütçeyi biraz daha genişleterek, her seride en azından bir veya iki tane 10,000 Pound ve üzeri fiyatlı arabayı işleme almaya karar verdik. Ve son olarak bugüne kadar aldığımız en pahalı arabalardan birini geçenlerde satın aldım. Bu benim Wheeler Dealer‘ın daha önceki bölümlerinin birinde satın aldığım Dodge Charger benzeri bir araç ve bu araç için tam 23,000 $ ödedik. Böylece programda sadece ucuz araçları değil, son derece pahalı araçları da alacağımız şekilde çok geniş bir yelpazeye yaymış olduk.

Mike'ın hayal arabası Aston Martin D5


Sizin hayalinizdeki araba nasıl?     

Bu çok güzel bir soru oldu çünkü benim hayalimde birçok araba var. Ama bu listenin en tepesinde muhtemelen, Sean Connery’nin James Bond filmlerinden birinde kullandığı Aston Martin D5 yer alacaktır. Bu gerçekten mükemmel bir araba Margarita, ancak tek sorunu fiyatı, çünkü bugünlerde bu araçlar 1 milyon Euro’ya el değiştiriyor ve böyle bir aracı alabilmem çok zor olacaktır. Bu nedenle biraz daha gerçekçi olmak gerekirse benim hayalimdeki araba hem eğlenceli, hem kullanışlı, hem de ucuz olmalı. Yani örneğin küçük bir Mazda MX5 Convertible’ın benim hayalimdeki araba olacağı konusunda kendimi ikna ettim."Gereğinden fazla araba ürettik"


Global otomotiv endüstrisinin tüm dünya nüfusu için yeterince araç ürettiğini ve belki önümüzdeki 10 yıl boyunca dinlenmeye çekilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

Evet, düşünüyorum. Bu çok güzel bir soru. Kesinlikle böyle düşünüyorum. Ancak insanların Wheeler Dealer gibi programları izlerken çoğu kez unuttukları bir şey var ki, o da bu programların yalnızca araba tamiri üzerine değil, arabalar, kültür içinde yaşadığımız toplum ve çevre bilinci üzerine de olduğudur. Bugün herşeyin tüketim üzerine odaklı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Televizyonlar, radyolar, çamaşır makineleri alıyoruz ve birgün işe yaramadıklarında onları fırlatıp atıyoruz. Arabalarda da durum aynı.

Eski ve basit arabaların önemli bir karakteri vardır. Bu arabaları çok basit bir tamir işlemiyle tekrar işler hale getirebilirsiniz ve yıllarca kullanmaya devam edebilirsiniz. Ve sorunuza geri dönecek olursam, evet, otomotiv endüstrisinin kurulduğu günden bu yana gereğinden çok daha fazla araç üretildi ve çoğu eskiyen bu araçları onararak tekrar kullanılır hale getirebiliriz. Bu konuda çok iyi bir örnek Küba’dır. Küba 1950’lerde Amerikan arabalarını satın almayı durdurdu ve 60 yıldan fazladır hala aynı arabaları taksi olarak kullanıyorlar. Ve sorunuza tekrar cevap vermem gerekirse, evet, kesinlikle gereğinden fazla araba ürettik ve asla unutulmamalı ki, bir arabayı onarıp tekrar kullanıma soktuğunuzda çevreye de iyilik etmiş olursunuz.

Programda kullandığınız modelleri tam olarak neye göre seçiyorsunuz ? Tüm araba üreticilerinin bir listesini mi çıkarıyorsunuz?

Serilerde kullanacağımız arabaları seçerken ben ve Ed bir yemekte oturup birlikte toplantı yapıyoruz ve onarmayı sevdiğimiz araçları, henüz hiçbir programda kullanmamış olduğumuz araçları ve ilerde kesinlikle kullanmak istediğimiz araçları belirliyoruz. Listedeki bazı araçlar çok gerçekçi olmayabiliyor, çünkü çok ender bulunuyorlar ve temin etmemiz çok zor. Ama listeye aldığımız araçların birçoğu gerçekçi seçimler ve programın elde ettiği yüksek popülarite sayesinde izleyicilerimiz bazen bizim bile aklımıza gelmeyen çok yaratıcı önerilerle gelebiliyorlar. Ancak gerçek şu ki, listeyi ben ve Ed birlikte oluşturuyoruz ve kendi aramızda mutabık kaldıktan sonra, yaklaşık 20 araçlık bu listeyi patronlarımıza sunuyoruz. Ne demek istediğimi anlatabildim mi?

Anadol'a aşık olan ikilinin deneyimleri röportajın ikinci sayfasında!


Röportaj
Alp Türkalp
AskMen Türkiye Editörü

MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Aracınızın Bakımını Nerede Yaptırıyorsunuz?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!