Yeni Bir İşe Başlamak!

Yeni Bir İşe Başlamak! Belki bir önceki işini sevmedin ve ayrıldın veya patronun seni beğenmedi ve kovuldun. Önemli olan şuan yeni bir işe başlıyor olman. Yeni bir işe başlarken yapılması gerekenler neler?


Endüstri de çalışmak
 
Çok uzun süre bir endüstride kalıp çalışmak çok uzaklarda kaldı. Artık insanlar ya daha fazla şey öğrenmek için, ya koşullardan yada gerekliliklerden dolayı sürekli sektör değiştirmektedirler. Sebep ne olursa olsun insanlar yeni sektörlerde işe başlamaktadırlar.

Yeni bir alana geçtiğiniz zaman, anlamanız gereken daha fazla şey vardır. Şirketi düzenleyen gerçekler neler, trendler nedir, yeni şirketin karşılaştığı işler neler, ilerlemeniz için kendi yeteneklerinizde geliştirmeniz gereken şeyler neler?

Bu soruların çoğunun cevabını görüşme de öğrenebilirsiniz. Ama asıl şirket içi hikayeleri öğrenmek için web sayfalarını kullanabilirsiniz. Örneğin otomobil sektörüne geçiyorsanız, otomobil endüstrisindeki gelişmeleri ve son durumları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Şirketin geçmişini bilin

Şirketlerin kendilerine ait kültürleri vardır. Şirketin nereden geldiğini anlayarak, gittiği yönü de algılayabilirsiniz. Örneğin General Electric’e girecekseniz, onun 100 yıllık bir şirket olduğunu ve son 10 yılda yaptığı değişimleri bilmeniz gerekmektedir. Şirket stratejilerini değiştirmek istese bile, onu doğru yönlendirebilmek için geçmişini ve kültürünü bilmeniz gerekir.

Departmanınızı analiz edin

Küçük veya büyük her şirket departmanlardan oluşmaktadır. Ama tüm şirketlerde departmanlaşma aynı şekilde olmamaktadır. Departmanınızın şirket içindeki konumlanmasını, nelerle ilgilendiğini, ne kadar yetkisi olduğunu bilmelisiniz. Ve bunu daha büyük firmaların aynı departmanları ile karşılaştırmalısınız. En son olmasını isteyeceğiniz şey departmanınızın diğer departmanlar üzerinde az etkiye sahip olmasıdır.

İşinizi kabul etmeden önce anlayın


Genç profesyonellerden çoğu işi tam olarak anlamadan işi kabul etmektedirler. İşe bakarken bazı üzücü detayları atlamaktayız. Ama bu hatadır. Hiçbir iş, hiçbir kadın problemsiz değildir. Bazı problemler beklenmez ama çoğu tahmin edilebilir, bunları yok sayıp halının altına itmeyin. Başından problemlerin neler olduğunu bilin ve ona göre davranın.

İnsanları tanıyın

Şirket içindeki insanların rollerini, ne kadar etkin olduklarını algılayın. İşi kabul etmeden önce raporlama yapacağınız insanları ve birlikte çalışacağınız insanları tanıyın.

Politikayı anlayın


İnsanların çoğu bencildir ve kendi faydalarını düşünürler ve başkalarının başarısını kabul ederken zorlanırlar. Şirketlerin kültürleri ve ortamı, hangi işyerinin bize daha yakın ve daha rahat çalışabileceğimiz bir ortam olduğunu anlamamızı sağlayacaktır.

Ash Karbasfrooshan

MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Bayan Patronunuz Tarafından Hiç Tacize Uğradınız Mı?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!