Twitter'ı Kullanma Klavuzu

Twitter'ı Kullanma Klavuzu Popülerliği günden güne artan Twitter'ı nasıl kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Twitter, yazmaktan ziyade bir şeyler okutmak demek. Yani bir anlamda, yazdıklarınızı kaç kişi takip ediyorsa o oranda Twitter'lısınız. Dolayısıyla twitter'da popüler olmak, takipçilerin (followers) sayısını artırmak tweetçilerin tek derdi haline geldi. Aşağıda buna dair birkaç ipucu veriyoruz ancak tweet bağımlısı olmamanız için uyarılarımızı da okumadan geçmeyin...

Önce takip edin


Hesabınızı açtıktan sonra önce arkadaşlarınızı sonra da popüler isimleri takip listenize ekleyin. Listenizi geniş tutun. Ne kadar çok kişiyi takip ederseniz tweet dağarcığınız o kadar genişler.

Takipçisi çok olanlara 'retweet'lik mesajlar atın


Takipçisi çok olan popüler kişilere, yazdıkları ya da gündemdeki konuyla ilgili 'retweet' yapabilecekleri usta işi mesajlar atın. Bu popüler kişi sizin yazdığınız mesajı kendi listesine yollarsa binlerce kişiye reklamınızı yapmış olursunuz.

Yazacağınız Tweet'leri 'akıllı' seçin


Unutmayın, 'tweet' sizin o anki duygu ve düşüncelerinizdir. Bir olay hakkında söylemek istediklerinizdir. 'Şu an otobüsteyim', 'trafik tıkandı', 'canım sıkılıyor' gibi basit cümleler yerine, aynı durumları ifade edebilecek daha ilginç söz öbekleri kullanmaya çalışın.

Edebi alıntılar her zaman işe yarar


Dillere pelesenk olan, internette her köşe başında karşınıza çıkan 'özlü sözler' yerine, okuduğunuz son kitaptan ya da ünlü bir şairden yapacağınız alıntı, sizi bir adım öne çıkaracaktır. Ama olayı abartıp kitabın tamamını ya da şiiri Twitter'a yazmaya kalkmayın.

Tweet attığınız saatlere dikkat edin


Sabah çok erken saatlerde ya da gecenin bir yarısı attığınız mesajların okunması ve paylaşılması ihtimali düşecektir. Bu sebeple gün boyu belli aralıklarla tweet yazmanızda fayda var.

Gündemi takip edin


Tweet gündemini iyi takip edin ve varsa cevaplarınızı zamanında yazın. Sabah paylaşılan bir tweet'e öğleden sonra cevap yazmak anlamlı olmayacaktır. Unutmayın, zamanında katılmadığınız bir tweet akışı sizi komik duruma düşürebilir.

e-posta imzanıza ekleyin


Twitter hesabınızı e-postanızda yer alan telefon ve adres bilgilerine ekleyin.

Temel Twitter sözlüğü


Tweet: 140 karakterle sınırlı, yazdığınız mesaj ya da mesajlar.

Following: Sizin takip ettiğiniz Twitter kullanıcıları.

Followers: Sizi takip eden kişiler ve hesaplar.

@: Kullanıcı adının başına geldiğinde o kullanıcıya direkt tweet atmaya yarar. e-posta işareti ile karıştırılmamalı.

#: Belirli bir konudaki tweetlerin paylaşılması için kullanılan işaret.

AskMen Türkiye'yi Twitter'dan takip etmek için tıklayın

MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Bayan Patronunuz Tarafından Hiç Tacize Uğradınız Mı?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!