Yaşlandıkça Penis Küçülür Mü?

Yaşlandıkça Penis Küçülür Mü?

Cinsel sağlığınızla ilgili merak ettiğiniz en ilginç soruları Prof. DR. Halim Hattat yanıtladı. Penis küçüklüğü, geç ereksiyon olma, sertlik elde edememe"Penisim küçük mü?"

 
Soru: Penisimin yeteri kadar büyük olmadığını düşünüyorum. Penisimin küçük olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Cevap: Hiçbir erkek penisinin yeteri kadar büyük olduğunu düşünmez. Oysa penisin büyüklüğü ile orgazm veya zevk seviyesinin bir alakası yoktur. Ereksiyonun meydana gelebilmesi ve ilişkiyi devam ettirecek ölçüde sürdürülebilmesi en önemli faktördür. Ancak eğer yine de penisinizin yeteri kadar büyük olup olmadığını anlamak istiyorsanız, penisinizi ereksiyon öncesi yumuşak dönemde ölçmeniz gerekiyor. Yumuşak haldeki penisin uzunluğu (penisin ucu ile pubis yani dip kısmı arasındaki mesafe) 7 cm ve altında ise penis yetersiz boyutta kabul edilebiliyor. Bu durumda bir üroloğa başvurarak yapabileceklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Günümüzde penis büyütme operasyonları ile penisin boyutunun yeterli hale getirilmesi mümkündür.
 

"Yaşlandıkça penis küçülür mü?"

 
Soru: Yaşlandıkça penisimin küçüldüğünü fark ediyorum. Bu normal midir?

Cevap: Yaşlandıkça penisiniz küçülmez. Buradaki durum karın yağlarınız arttığı için orantısal olarak penisiniz küçük görünmesidir. Yani bu durum sadece optik bir yanılsamadır.
 

"Çok geç ereksiyon oluyorum"

 
Soru: Gençlik yıllarıma göre daha geç ereksiyon haline geçiyorum. Bu normal mi?

Cevap: Gençlik yıllarında daha hızlı ereksiyon durumuna geçtiğiniz bir gerçektir. Özellikle 30’lu, 40’lı yaşlarından sonra ereksiyon yaratmak için penisin direkt uyarılması gerekebilir. Bu ilerleyen yaşlarla birlikte erkeklerin yaşadığı genel bir sorundur.
 

"Eskisi gibi sertlik elde edemiyorum"

 
Soru: Ereksiyonlarım gençlik yıllarımda olduğu kadar sert olmuyor? Ne yapabilirim?

Cevap: En sert ereksiyonlar genelde ergenlik döneminde yaşanır. Bunun nedeni ilerleyen yaşla birlikte hormonların ve kan damarlarının yapısal olarak farklılaşmasıdır. Yaşla birlikte ereksiyonda hafif bir sertlik kaybı beklenen bir durumdur. Ancak penis sertliği-ereksiyon derecesi ilişkiye girmeniz ve ilişkiyi sürdürebilmeniz için yeterli değilse o zaman uzman bir üroloğa başvurmanız gerekir.

www.esdaturkey.org/

 MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Size Hangi Konuda Yalan Söyledi?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!