Cinsellik Kadınlarda Kapalı Kutu

Cinsellik Kadınlarda Kapalı Kutu

“Kadınlarda cinsellik, kapalı bir kutu gibi. Kadınların cinselliği araştırılırken, önceleri yapıları erkekler gibi sanılırdı"Avrupa Cinsel Sağlık Birliği Başkanı ve Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı İrem Hattat, 15-18 Kasım 2009 tarihleri arasında Fransa’nın Lyon şehrinde düzenlenen Avrupa Cinsel Tıp Kongresi bünyesinde

“Artık Kadınların Cinsel Sorunlarını Dinleme Zamanı!”

Başlıklı kadın cinselliği üzerine Uluslararası bir toplantıya ev sahipliği yapıyor.  Bu toplantıda kendisine Birliğin Türkiye temsilcisi Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat ve Cinsel Wellness çalışmalarıyla adından söz ettiren Dr. Ece Hattat’ta geçtiğimiz 7 yılı kapsayan Türkiye’nin en kapsamlı kadın cinselliği çalışmasını sunmak üzere eşlik ediyor.Bu toplantının Türkiye ayağı Sevgililer Günü kapsamında Aile Sağlığı Araştırma Derneği tarafından İstanbul’da gerçekleşecek.

Bu uluslararası toplantının konusunu Kadın Cinselliği üzerine seçmesinin nedenini İrem

Hattat şöyle açıklıyor:

“Son yıllarda sürekli erkeklerin cinsel fonksiyon sorunları özellikle de sertleşme sorunları üzerinde duruldu. Nitekim geliştirilen ilaçlarla tedavi kolaylaştı. Fakat kadın cinselliği hakkında dünyada fazla bir çalışma yok ve kadınlar sessiz. Oysa ki cinsellik aslında iki kişiyle yapılıyor. Sadece erkeklerin sorunlarının ele alınması ve tedavisi yetmiyor.

Dolayısıyla bilimsel çalışmalarımızın ilgisi kadınlara da yönelmeye başladı.  Avrupa Cinsel Sağlık Birliği’nin çalışmaları  sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada kadınların cinsellikten zevk almayı bir hak olarak görmediğini, sorunlarının tedavisinin mümkün olduğunun farkında
olmadıklarını gözler önüne seriyor.

Son 10 yıl içerisinde Avrupa Cinsel Sağlık Birliği danışma hatları 25,000 den fazla kadın hastaya yardımcı oldu. Buna rağmen kadın hastalardan gelen aramalar halen çok düşük oranda, tüm aramaların sadece %15-20’si. Aradıklarında da yarı yarıya çocukları ve partnerleri için danışıyorlar.  Kendi cinselliklerini sorgulamıyorlar.  Kendileri için en çok sordukları sorunlar: isteksizlik, orgazm ve ilişki sırasında acı duymaya ilişkin sorunlar.

Araştırmalarımız, kadınların cinsel ilişki kurmadan veya sağlıklı bir cinsellik yaşamadan yıllarca idare ettiğini gösteriyor. Tedavi edilebileceğini bilmiyorlar. ‘Böyle yaşayacağım ‘diye kabulleniyorlar, sonrada eşlerini ‘Acaba ne yapıyor’ diye yakından takip ediyorlar.

Biz bu kabullenmeye karşı olarak, Türkiye’de Aile Sağlığı Araştırma Derneği olarak yapmakta olduğumuz kadın çalışmalarını Avrupa bünyesinde devam ettirme kararı aldık, ve bu toplantı ile de bunu gündeme getiriyoruz. Bu toplantının Türkiye ayağının da Sevgililer Günü bünyesinde Türk kadınının sorunlarını vurgulamak için son derece gerekli olduğunu düşünüyoruz”

 


MAKALE HAKKINDA YORUMLAR

Çok Okunanlar

Askmen Anket

Size Hangi Konuda Yalan Söyledi?

Processing....
MOBİL'DE ASKMEN TÜRKİYE
Erkeklerin vazgeçilmez adresi Askmen Türkiye QR Kod okuyucu ile hemen cebinde!